Alena Mornštajnová - HANA

25. července 2017 v 23:03 | E. |  Recenze knih


Představte si, že jste mladá židovská dívka žijící v dobách, kdy se nad světem vznáší hrozba Druhé světové války, kdy se pro většinu společnosti z minuty na minutu stanete něčím zcela nemístním, něčím, co nemá právo na život. A teď si představte, že jste malé devítileté děvče žijící v roce 1954 a vaší jedinou starostí je, jak jít v zimních dnech jezdit po potoce na ledových krách, aniž by se to dozvěděli vaši rodiče.

Ptáte se, co mají tyto dvě postavy společného? Tak třeba to, že kdyby se jedna z nich rozhodla jinak, ta druhá by se nikdy nenarodila. Osud je nevyzpytatelný a tato kniha je důkazem, že se našich životů mnohdy chytí stín cizí minulosti, který ovlivňuje naše bytí.

Kniha Hana od Aleny Mornštajnové je dle mého názoru dechberoucí dílo, které mistrně zachycuje skutečné události, které zůstávají v lidských dějinách zcela neomluvitelné. Děj tohoto příběhu se rozpíná do dvou životů, které se bolestnými událostmi proplétají více, než by si zpočátku hlavní hrdinky přály. Říká se, že čas zahojí všechny rány, ale sama Hana je důkazem, že čas spíše hojí šrámy, ale skutečné rány nikdy nezacelí. Dokáže malá Mira pomoci podivné, životem zlomené tetě Haně naleznout alespoň kapku chuti do života?

V řadě třetí kniha od této české autorky se právem řadí mezi vrcholná díla současné domácí literatury a troufám si říci, že pokud po ní sáhnete, nebudete litovat.

Hodnocení: 5 KNIH Z 5

 


Komentáře

1 Marči Marči | Web | 26. července 2017 v 18:00 | Reagovat

Taktiež som chcela kedysi mať podobnú rubriku, typu recenzie knih a filmov 😂 upustila som od toho v momente, keď som si uvedomila, že nedokážem napísať článok takéhoto typu. Opísala si to tak jednoducho a zároveň tak dobre, že si tú knihu zoženiem a prečítam. Hoc nie je to žáner, ktorý čítam, nadchla si ma svojím popisom.
Pevne verím, že aj vďaka tvojím recenziam sa moja drobná knižná zbierka rozrastie. Ďakujem za skvelý tip 🙏

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama